Jak zateplit dům? Poradíme, co je třeba udělat a jak ušetřit

Také patříte k těm, kteří sahají k úsporným opatřením? Podle výzkumu agentury Ipsos se k takovému řešení energetické krize přihlásilo na 87 % Čechů.

Mnozí z nich tak ve velkém omezují svůj tepelný komfort – oddalování začátku topné sezony, šetření teplou vodou…to jsou přitom řešení jen dílčí a krátkodobá. Naopak k dlouhodobým a komplexním řešením, k nimž patří tepelná izolace budovy nebo změna vytápění, přistupuje jen malá část obyvatel.

Jaká je doba návratnosti?

Doba návratnosti investic do izolace domu se přitom výrazně zkrátila – například při využití dotace z programu Nová zelená úsporám se náklady vrátí už do 10 let, často i dříve. Životnost takového opatření ale je minimálně 50 let.

Jak vlastně se zateplením začít? Jakou vrstvu izolace použít? Jak vybrat omítku?

Připravili jsme pro Vás 8 užitečných tipů, jak zateplovat!

 

1. Sežeňte si informace

Začněte u svých nejbližších. Třeba mají Vaši příbuzní nebo známí se zateplením zkušenosti, dobrý tip na odborníka, třeba znají někoho, kdo zná někoho… .
Pokud takovou osobu neseženete, alespoň základní informace by Vám měla poskytnout každá stavební firma.

 „Jako další krok doporučujeme vyhledat služeb projektanta. Je třeba posoudit, co se na Váš dům hodí. Klidně pro prvotní představu hledejte i na internetu, doporučujeme stránky výrobců zateplovacích systémů. Tam jsou k nalezení informace, včetně návodů a kontakt na obchodní zástupce, kteří jsou schopni poradit,“ říká Karolína Bočková, produktová manažerka společnosti Austrotherm CZ. Zároveň doporučuje zajímat se také o nabídku dostupných dotačních programů a možnostech financování na novazelenausporam.cz.

2. Změřte si, kudy vám uniká teplo

Zda a v jaké míře ve Vašem domě uniká teplo lze na začátku orientačně zjistit termokamerou. Tu Vám zapůjčí například v půjčovnách nářadí nebo půjčovnách velkých stavebních řetězců. S největší pravděpodobností se zjistí nejběžnější místa úniku: stavební otvory či oblast překladů a věnců.

3. Vyberte, co je potřeba na domě zateplit

Zateplovat toho totiž lze podle potřeby více ‒ obvodové zdi, střechu, oblast soklu či podlahy. S tím Vám poradí odborník. Nejčastěji se řeší vnější obvodové stěny. Jejich izolací můžeme ochránit konstrukci domu před mrazem i nadměrným letním teplem. Pozor! Kvalitní zateplení omezí rovněž riziko kondenzace vlhkosti a vzniku plísní a přispívá k příznivému a zdravému mikroklimatu v domě.

4. Jak tlustou izolaci budu potřebovat?

V minulém roce byla například průměrná tloušťka tepelné izolace fasád zhruba 16 centimetrů. „Tepelná izolace je pouze část skladby konstrukce, která musí být posuzována z hlediska tepelně izolačních vlastností jako celek. Například pro novou zelenou úsporám Light je požadovaná minimální tloušťka izolace 20 centimetrů EPS 70F,“ říká Tomáš Novotný z technického oddělení Austrotherm CZ. Tloušťka tepelné izolace se podle něj stále navyšuje jako reakce na rostoucí ceny energií a snahu domácností co nejvíce šetřit. Nechte si poradit od odborníků.

 

5. Polystyren vs. jiné zateplovací materiály

Nejčastěji se používá na zateplování polystyren. Na rozdíl od jiných materiálů nevyžaduje manipulace s ním žádné speciální ochranné pracovní pomůcky jako respirátor, rukavice apod. Polystyren je navíc zdravotně nezávadný materiál s dlouhou životností a je stoprocentně recyklovatelný. Pokud byste chtěli dům kvalitně zateplit, ale nechce se Vám jej rozšiřovat až o 20 centimetrů, jsou na trhu i speciální polystyreny, které mají stejné tepelně-izolační vlastnosti při menší tloušťce materiálu.

6. Jak dlouho trvá zateplit dům a kolik to stojí?

Zateplení domu nepředstavuje dlouhodobý proces. Je možné ho kvalitně zvládnout již v řádu několika málo týdnů. Cena kompletního zateplení se odvíjí od použitých materiálů a pohybuje se od 1 000 do 2 000 Kč/m2.

7. Jak vybrat fasádní omítku?

Fasádní omítka je finální vrchní vrstvou, která určuje celkový dojem domu. Její struktura, barevné provedení i tvarové akcenty ozdobných prvků ve formě šambrán či říms završují celou práci. Doporučujeme konzultovat s architektem vždy konkrétní situaci.

8. Kolik ušetřím na energiích, když zateplím celý dům?

Cech zateplování budov vyčíslil příklady úspor při zateplení rodinného domu za běžných klimatických a uživatelských podmínek. V závislosti na období, ve kterém byl dům postaven, a typických materiálech používaných v těchto obdobích se dá snížit spotřeba tepla na vytápění o 15 až 46 % podle typu budovy. Více informací zde: www.czb.cz/priklady-uspor-pri-zatepleni-rodinneho-domu

Čeho se naopak při zateplování vyvarovat?

  • Pozor na podklad, na který se lepí tepelná izolace. Je nesmírně důležité, aby byl čistý a soudržný. Je třeba odstranit všechny části, které odpadávají, jsou odfouknuté apod.
  • Důležitá je také tloušťka polystyrenu. Menší tloušťkou se nic neušetří, protože tloušťka izolantu představuje pouze zanedbatelnou část nákladů na zateplení. Pokud zvolíme nedostatečnou tloušťku či zcela pomineme zateplit některé části obálky budovy např. oblast soklu, pak se vystavujeme riziku vzniku plísní.
  • Častou chybou také bývá nevyplnění případných spár mezi deskami polystyrenu přířezy z izolantu nebo vhodnou pěnou. Pokud se toto neudělá, pak v případě aplikace základní vrstvy dojde k zatlačení lepidla do spáry, a to se v budoucnu projeví vykreslováním desek na fasádě při změně vlhkosti. Podobně je to i s příliš zatlučenými talířovými hmoždinkami. To lze řešit pomocí zápustné montáže se zátkami z EPS.
  • Fasáda by se neměla zateplovat v zimě, ale minimálně při pěti stupních nad nulou!

 

Se svými dotazy při výběru tepelné izolace a při hledání nejvhodnějšího řešení se můžete obracet přímo na naše obchodní zástupce v jednotlivých regionech.

Případné specifické technické otázky Vám rádi zodpoví naši odborníci z oddělení technického poradenství.