Zateplení soklu

 

Sokl jako vazba mezi obvodovou konstrukcí a základovou konstrukcí patří mezi velmi namáhané části každé stavby. Právě z tohoto důvodu je velmi důležité jeho správné zateplení. Poradíme vám, jak si na zateplení soklu vybrat správný materiál a na co všechno se při výběru soustředit.

Sokl je spodní částí fasády, která je vystavena náročným povětrnostním vlivům, vysokému tlaku a díky tomu, že je umístěna nad terénem, tak i ve větší míře vlhkosti. I toto jsou některé z důvodů, proč se zateplení soklu vyplatí věnovat zvláštní pozornost a vyhnout se některým materiálům, které pro tento účel nejsou právě nejvhodnější. Zateplení soklu je investicí, která se vám při správné realizaci a výběru materiálu mnohonásobně vrátí.

Proč je důležité správné zateplení soklu?

Stejně jako při zateplení základové desky, tak i při zateplení soklu je hlavním cílem zabránit vzniku tepelných mostů. Mimo to je ale potřebné si uvědomit, že sokl je vystavený mnohým vnějším vlivům, které ho mohou lehko poškodit. Správně provedeným zateplením soklu chráníme nejen samotnou konstrukci soklu, ale dosáhneme vyšší tepelný komfort a odolnost celé stavby.

Výběr materiálu na zateplení soklu je o to důležitější, když si uvědomíme, čemu všemu musí sokl čelit. Jelikož jde o stavební prvek v kontaktu s půdou, je nevyhnutné, aby tato část stavby byla dostatečně chráněná před půdní vlhkostí, kyselostí půdy, vodou, návalem sněhu či před nárazy. Ochrana by měla být navržena tak, aby byla nejen účinná, ale i trvalá. Opakované opravy soklu mohou být nejen celkem otravnou, ale i poměrně drahou záležitostí.

Desky Austrotherm jsou na zateplení soklu ideální volbou.

Ideálním a velmi rozšířeným materiálem na zateplení soklu je expandovaný polystyren Austrotherm EPS SOKL 150, který splní všechny výše uvedené požadavky. Pokud navíc upřednostníte tepelněizolační desky, které jsou přesně určené na tento účel, chybu určitě neuděláte. Za vhodný příklad můžeme považovat také tepelněizolační desku Austrotherm XPS TOP P GK z extrudovaného polystyrenu, která je vhodná na zateplení všech konstrukcí v kontaktu s půdou. Důležitou výhodou těchto desek je strukturovaný povrch, který zabezpečuje lepší přilnavost obkladového materiálu na povrchu desky.

Nezapomeňte, že výběr kvalitního materiálu a správná realizace zateplení soklu vám do budoucnosti ušetří mnoho starostí a také nemálo peněz.

Doporučujeme vám přečíst také tyto články:

 

Se svými dotazy při výběru tepelné izolace a při hledání nejvhodnějšího řešení se můžete obracet přímo na naše obchodní zástupce v jednotlivých regionech.

Případné specifické technické otázky Vám rádi zodpoví naši odborníci z oddělení technického poradenství.