Rychlé a kvalitní podbití přesahů šikmé střechy

Jako je tomu při každé stavební úpravě, i při podbití šikmé střechy je důležitý výběr materiálu. Existují různé názory ohledně materiálů používaných na podbití střechy. Nejčastěji se v našich končinách potkáváme se dvěma druhy podbití.

S první formou, s podbitím deskami se setkáváme většinou v případě venkovských a rekreačních domů. Dřevo je krásný přírodní materiál, dobře se s ním pracuje, ovšem jeho údržba je náročná.

Omítnuté podbití je většinou využívané v případě domů či vil městského charakteru. U tohoto způsobu podbití můžeme použít různé podklady, jako například OSB desku, anebo i jiné plošné stavební materiály, na které nalepíme lepidlo, síť, penetrace a jako finální horní vrstva přijde omítka. Omítané podbití je řešení, které je mnoho let prakticky bezúdržbové. Negativní je, že jde o komplikované a časově náročnější řešení.

V tomto případě je možné použít profesionálně předpřipravené tepelněizolační desky Austrotherm UNIPLATTE, díky kterým se může podbití šikmé střechy realizovat ve velmi krátkém čase a to kvalitně a efektivně.

Univerzální tepelněizolační desky Austrotherm UNIPLATTE

Austrotherm UNIPLATTE jsou vodotěsné, oboustranně povrchově upravené tepelněizolační desky z extrudovaného polystyrenu s univerzálním využitím. Spolehlivě poslouží i na podbití přesahů šikmých střech a zabezpečí potřebné tepelněizolační parametry, protože desky jsou mrazuvzdorné.

UNIPLATTE jednoduše a rychle vizuálně sjednotí přesah pod střechou. Jedná se o mimořádně lehký a tvarovatelný materiál, díky kterému se zjednoduší a urychlí stavební práce. Na úpravu této desky stačí běžné nářadí. Osadit světla, zásuvky nebo vytvořit stavební otvory v podbití je velmi jednoduché.

Jednoduchý postup při podbíjení přesahu šikmé střechy pomocí Austrotherm UNIPLATTE:

 

Šikmá střecha před kotvením

Pomocná konstrukce z dřevěných desek

Připevněné desky UNIPLATTE

Aplikace finální omítky na UNIPLATTE

Legenda

  1. strešní dřevěná krokev
  2. dřevěná deska s rozměrem 100 x 20 mm (pomocná konstrukce)
  3. UNIPLATTE s rozměrem 30 x 600 x 2600 mm
  4. Austrotherm UNI - podložka + vrut do dřeva 5 x 60 mm
  5. odvětrávací otvor
  6. rohová lišta se sklotextilní mřížkou
  7. rohový dilatační profil
  8. penetrační nátěr před aplikací finálních povrchových úprav
  9. tenkovrstvá silikónová omítka

Časté dotazy

Níže uvádíme odpovědi na nejčastější dotazy ohledně podbití přesahů šikmých střech prostřednictvím Austrotherm UNIPLATTE. V případě, že jste nenalezli odpověď na Vaši otázku, neváhejte nás kontaktovat přímo.

K čemu se kotví desky Uniplatte při podbití šikmé střechy?

Z důvodu pevnosti spojů doporučujeme provedení podélného laťování. Na jednu řadu desek Uniplatte je dostačující použít dvě řady podélného laťování. V případě, že je přesah střechy větší než 600mm, je nutno použít více řad desek a pak musí být laťování minimálně ve třech řadách.

Jaká je doporučená tloušťka Uniplatte pro podbití?

V případě montáže na podélné laťování tloušťka desky min. 30mm. Pokud budete montovat přímo na pomocnou konstrukci bez podélného laťování, doporučujeme min. 40mm.

Je možné použít pro kotvení desek Uniplatte podložky běžně používané u fasádních systémů?

Tyto podložky pro svoji tloušťku nejsou vhodné - zápustná montáž je nevhodná. 

Jaká má být hustota kotvení?

Použijte na jednu desku Uniplatte délky 2600mm minimálně 10 kotev.

Aplikuje se finální omítka přímo na podložky?

Podobně jako při nezápustném kotvení kontaktního fasádního zateplovacího systému se podložky nejdříve přetáhnou lokálně lepidlem.

Jak ošetřit napojení přesahu střechy s podhledem z desek Uniplatte k obvodové zdi?

Napojení obvodové zdi a Uniplatte namontované na dřevěné konstrukci doporučujeme řešit dilatačním rohovým profilem. Na vnější roh doporučujeme osadit rohový profil s okapničkou.

 

Austrotherm UNIPLATTE nachází uplatnění nejen v exteriéru, ale i v interiéru. Je efektivní náhradou zdiva, či sádrokartonu, např. v koupelnách.

Osvědčí se například při vytváření vnitřních dělících stavebních konstrukcí i podhledů. Díky odolnosti proti vysokému zatížení je z ní možné vytvořit podkladovou vrstvu pro podlahy nebo schody, ale i vyrovnat podklad pro lepení obkladu a dlažby.

 

Se svými dotazy při výběru tepelné izolace a při hledání nejvhodnějšího řešení se můžete obracet přímo na naše obchodní zástupce v jednotlivých regionech.

Případné specifické technické otázky Vám rádi zodpoví naši odborníci z oddělení technického poradenství.