Tepelná izolace základové desky: cesta ke snížení nákladů na energie

Dosáhnout, co nejnižší energetické nároky, je zřejmě snem každého majitele nemovitosti. Především v případě rodinných domů je tlak na snižování energetické náročnosti nejviditelnější a nízkoenergetické domy jsou stále žádanější. Způsobů, jak si můžete měsíční náklady na energie ve vašem vytouženém domě snížit je vícero a jedním z nich je i tepelná izolace základové desky, která sebou přináší množství výhod.

Základová deska se jako jeden z typů plošných základů používá při většině staveb rodinných domů. Podle statistického návrhu by se její tloušťka měla pohybovat v rozmezí 500 až 1200 mm. Pro její správné vyhotovení je také velmi důležitá i její správná izolace. Důvod je jednoduchý. Po dokončení stavby je základní deska prakticky nedostupná a případné nedostatky se už ve většině případů ani nedají napravit.

Samotná izolace základové desky je velmi rozsáhlé téma, my jsme se rozhodli zaměřit na její tepelnou izolaci, která pro budoucí obyvatele rodinného domu přináší vícero zásadních výhod. Vysvětlíme vám, proč se vůbec vyplatí nad tepelnou izolací základové desky přemýšlet a jakým způsobem je možné ji vyhotovit.

Tepelná izolace základové desky přináší úspory na energiích

Při jakýchkoliv snahách o dosažení energetických úspor prakticky při jakékoliv stavbě je vždy dobré zamyslet se nad tím, přes která místa uniká nejvíc tepla. Zřejmě mnohé jako první napadnou okna, případně střecha. Ty však ani zdaleka nejsou jediným zdrojem úniků drahocenného tepla. Už při výstavbě rodinného domu je dobré si uvědomit, kolik tepla uniká přes podlahy a také, že se s tím dá dělat víc než jen sáhnout po běžné podlahové izolaci.

Jak tedy účinně zabránit únikům tepla v podlahové části? Je třeba se zaměřit na to, co se nachází pod samotnou podlahou. Samozřejmě i běžná podlahová izolace pomáhá snižovat tepelné úniky, tepelná izolace základové desky je však ještě účinnějším řešením. Izolační materiály se v tomto případě umísťují nad nebo pod základovou desku. Zkrátka, měly by být všude tam, kde dochází ke kontaktu základové desky se studeným podkladem, resp. půdou. Přitom se určitě vyplatí vzpomenout, že takováto izolace je pro základovou desku zároveň dodatečným ochranným prvkem.

Pokud se rozhodnete pro tepelnou izolaci základové desky, velmi důležité je si uhlídat nejen způsob montáže izolačního materiálu, ale i jeho kvalitu.

Jaký je nejvhodnější materiál pro tepelnou izolaci základové desky?

Materiál, kterým chceme tepelně zaizolovat základovou desku by měl splňovat několik kritérií a určitě se je nevyplatí podceňovat. V první řadě by měl být dostatečně odolný vůči zatížení a tlaku, samozřejmě je třeba zohlednit konkrétní stavbu, jiné nároky jsou kladeny například na menší rodinný dům a jiné například na garáž.

Mimo odolnosti vůči tlaku je důležité, aby zvládl dlouho odolávat vlhkosti a nebyl nasákavý. Je třeba také počítat, že v některých místech bude izolační materiál v kontaktu s půdou, která je prakticky stálým zdrojem vlhkosti. Samozřejmě, tepelná izolace se musí udělat kvalitně, tak aby byla souvislá a okolí desky bylo precizně zabedněné.

Velmi častým materiálem, který se využívá na tepelnou izolaci základových desek je právě extrudovaný polystyrén XPS resp. desky vyrobené z tohoto materiálu. Tento typ izolace je vhodný zejména pro svojí vynikající odolnost vůči extrémnímu tlaku a vlhkosti. Přesně pro tento účel jsou k dispozici různé druhy desek z XPS polystyrénu, které je možné pospojovat do kompletního izolačního systému. Izolační desky, kterými vytváříme bednění, by měli mít tloušťku minimálně 100 mm a na spojení jednotlivých prvků se doporučuje používat přesně tvarované úhelníky. Toto řešení je samozřejmě ideální i pro nízkoenergetické stavby.

Na závěr připomeňme zlaté pravidlo, na které určitě nesmíme zapomenout. Tepelná izolace základové desky má význam jenom tehdy, když je udělaná s maximální přesností.

 

 

Se svými dotazy při výběru tepelné izolace a při hledání nejvhodnějšího řešení se můžete obracet přímo na naše obchodní zástupce v jednotlivých regionech.

Případné specifické technické otázky Vám rádi zodpoví naši odborníci z oddělení technického poradenství.