Historie skupiny Austrotherm

 

Skupina Austrotherm už od roku 1953 přináší řešení, která lidem pomáhají šetřit energie. A to díky vývoji, výrobě a prosazování tepelněizolačních materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

Skupina má výrobní závody ve 12 evropských zemích: Rakousko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Německo, Chorvatsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Maďarsko, Turecko a Česká republika. Skupina Austrotherm je v absolutním vlastnictví rodinné firmy Schmid Industrie Holding, do kterého patří víc než 100 společností ve 25 zemích.

1953

Počátky skupiny Austrotherm sahají do roku 1953, kdy Oswald Nowotny začal jako první podnikatel v Rakousku s výrobou styroporu. Na začátku se zaměřil na dekorativní oblast – figuríny ve výkladech nebo busty. Expandovaný polystyren (EPS) – jak se odborně styropor nazývá – byl vyvinut o rok později německým chemickým koncernem BASF Ludwigshafen.

1964

Vlastní potenciál polystyrenu spočíval ve vynikajících tepelněizolačních vlastnostech, díky kterým Nowotny zkonstruoval výrobní zařízení na EPS – izolační desky. V roce 1964 postavil v Purbachu závod na výrobu desek, který svou kapacitou více než 30 000 m3 za rok zvládl pokrývat rostoucí poptávku až do začátku 80. let.

1980

V roce 1980 získává firmu Nowotny Fridrich Schmid, vlastník firmy Wopfinger Stein- und Kalkwerke. S odbytem cca 18 000 m3 dosáhl Nowotny v té době ročního obratu 945 000 EUR. Obě ropné krize a s tím spojená vlna zdražování energií způsobila, že obzvláště při vytápění a tepelné izolaci byla úspora energií na denním pořádku. Nowotneho EPS desky byly díky svým vynikajícím vlastnostem ihned přijaté na domácím stavebním trhu a už dva roky po převzetí výroby Friedrichem Schmidem se musely rozšířit výrobní kapacity.

1982

Potřebné rozšíření výrobní kapacity se podařilo firmě Nowotny najednou, a sice převzetím výrobního závodu na polystyren se sídlem v Pinkafeldu.

1990

V průběhu dvou let investovala společnost více než 4 mil. EUR a vybavila závod Pinkafeld moderním výrobním zařízením, které umožnilo rozšíření kapacity. V Purbachu byla na začátku roku 1990 zahájená výroba extrudovaného polystyrenu – XPS. Do této doby byl XPS do Rakouska dovážen.

1991

V roce 1991 převzal Austrotherm dceřinou firmu Dämmstoffe Nowotny v maďarském Györu. Austrotherm od té doby vyrábí velmi kvalitní tepelněizolační desky s použitím západních surovin i pro maďarský trh.

1993

U příležitosti svého 40. výročí dostává firma znak rakouské spolkové země Burgenland od Karla Stixe, předsedy této spolkové země.

1993

V létě 1993 byl v Osvětimi založený Austrotherm Polsko. Závod je vzdálený asi 40 kilometrů od Katovic a zásobuje území se 4 miliony obyvatel.

1994

Aby se po celé Evropě zajistila jednotná propagace značky, vystupuje firma od roku 1994 pod názvem Austrotherm GmbH i v Rakousku.

1995

Na začátku léta 1995 se uvádí do plného provozu nové výrobní zařízení na XPS v závodu Purbach. Na základě toho je Austrotherm podstatným hospodářským činitelem pro oba slabé regiony Purbach a Pinkafeld. 2. října 1995 byl Austrothermu zapůjčený státní znak Rakouské republiky za vynikající kvalitu produktů a za zásluhy pro rakouský region v rámci slavnostního aktu předsedou Burgenlandské hospodářské komory Franzem Kröpflem.

1997

Začátkem listopadu 1997 byl uvedený do prvního provozu třetí závod Austrotherm na výrobu polystyrenu ve východní Evropě. V Bratislavě bylo vybudované vysoce moderní zařízení na EPS a zároveň proběhla modernizace skladových a kancelářských prostor.

1998

27. května 1998 získal Austrotherm jako jeden z prvních výrobců tepelněizolačních materiálů v Rakousku certifikaci ISO 9001. Zákazníci se tak mohou spoléhat na to, že produkty Austrotherm, stejně jako management kvality a služeb, bude bez výjimky odpovídat požadavkům i v budoucnu.

1999

V Skierniewici – mezi Varšavou a Lodží – byl v roce 1999 uvedený do plného provozu druhý polský závod skupiny Austrotherm na výrobu EPS.

1999

Díky vynikajícímu výkonu inženýrů Austrotherm se v srpnu 1999 podařilo uvést na trh novou generaci tepelněizolačních desek. Použitím vzduchu, který vyplní obsah jednotlivých komor, odpovídá nový „Austrotherm XPS TOP“ nejvyšším ekologickým požadavkům. Velká část investovaných peněz šla přitom do výzkumu, dalšího vývoje a na ochranu životního prostředí. Náklady se vyplatily. Výrobky TOP generace se vyznačují velmi dobrými tepelněizolačními vlastnostmi, nejvyšší mírou zatížení a maximální odolností vůči vlhkosti a zároveň odpovídají ekologickým požadavkům.

1999

Peter Schmid byl od 1.9.1999 jmenován jednatelem společnosti.

1999

V roce 1999 skupina Austrotherm vstupuje na rumunský trh. V září je uvedený do provozu nově vybudovaný závod na výrobu EPS v Bukurešti na rozloze 12 000 m2, počítá s výrobou 400 000 m3 EPS za rok.

2001

Ve městě Gyöngyös – asi 80 kilometrů od hlavního města Budapešť – zahájil výrobu druhý maďarský závod skupiny Austrotherm na výrobu EPS. Nový závod na výrobu tepelněizolačních desek byl vybudovaný na ploše 26 000 m2 a zaměstnává 20 zaměstnanců. Ve městě Gyöngyös stojí jeden z nejmodernějších a nejvýkonnějších závodů celé skupiny Austrotherm, roční kapacita je kolem 600 000 m3 EPS.

2003

U příležitosti 50. výročí existence skupiny Austrotherm dostává majitel Friedrich Schmid čestné uznání území Burgenland.

2003

V srpnu 2003 byl otevřen nový velmi moderní závod na výrobu EPS v srbském Valjeve, 80 km od Bělehradu. Nový závod byl vybudovaný na ploše 12.000 m² a vybavený nejnovější výrobní technologií "Made in Austria".

2004

V bulharské Sofii se začalo s výrobou tepelněizolačních desek EPS v novém výrobním závodě, který byl vybavený nejnovější výrobní technologií „Made in Austria“.

2005

V roce 2005 byla zahájená výroba Austrotherm XPS s rakouskou kvalitou v Srbsku a počet závodů se zvýšil na tři.

2006

V červnu byl vybudovaný druhý závod na výrobu Austrotherm EPS v městě Horia v severovýchodní části Rumunska. Tato investice umožňuje vývoz na Ukrajinu a do Moldavské republiky. V roce 2008 začala i výroba XPS.

2007

V severobosenském Bihaci byl založený Austrotherm BH d.o.o., jehož nejmodernější závod na výrobu EPS byl otevřený na začátku roku 2008. Investiční náklady byly ve výši 8 mil. EUR. Výrobní kapacita tohoto závodu slouží i na export do Chorvatska. Na podzim je průkopníkem tepelněizolačních materiálů propůjčení „Rakouského vyznamenání v oblasti životního prostředí“.

2008

Skupina Austrotherm otvírá svůj první závod na výrobu EPS už v první asijské zemi – Turecku. Do výrobního závodu před branami 15 milionové metropole Istanbul se investuje 5 mil. EUR. Dále je v bulharském Aitose na pobřeží Černého moře vybudovaný druhý bulharský závod na výrobu Austrotherm EPS. V Chorvatsku je založená pobočka a na Ukrajině posílený prodej tepelněizolačního materiálu. V říjnu 2008 byl v maďarském Szekszárdu slavnostně otevřen třetí závod na výrobu EPS v Maďarsku. Celkové investice byly ve výši 5 mil. EUR s kapacitou výroby 400 000 m3 EPS za rok.

2009

Austrotherm posiluje své aktivity na Slovensku převzetím 100% dceřiné firmy se sídlem v Bratislavě.

2010

V roce 2010 bylo do obou rakouských závodů a do rozvoje produktů investovaných 7,7 mil. EUR. V Pinkafeldu bylo investováno do zařízení na výrobu expandovaného polystyrenu s příměsí grafitu s lepšími tepelněizolačními vlastnostmi Austrotherm EPS PLUS. Jejich prodej byl posílený velkou kampaní „Therma mit dem Schild von Austrotherm“. Rozšířený byli prodej extrudovaného polystyrenu Austrotherm XPS v Purbachu – začátek výroby Austrotherm XPS TOP 50 a 70 pro extrémní zatížení. Díky inovacím získal Austrotherm ocenění „Arbeit duch Innovation“ v rámci Burgenland. V chorvatském Záhřebu byla založená dceřiná firma.

2011

Gerald Prinzhorn byl jmenovaný novým výkonným ředitelem pro internacionalizaci a prodej.

2012

V první polovině roku 2012 převzal Austrotherm EPS závod ve městě Šamac, ve východní Bosně. Tím vznikla možnost exportovat Austrotherm EPS i do východního Chorvatska. Kromě toho bylo investováno 8 mil. EUR do energeticky úsporné optimalizace výroby v rakouských městech Pinkafeld a Purbach.

2013

Ve Wittenbergu, v Německu, vzniká závod na výrobu Austrotherm XPS. V červnu 2013 – u příležitosti oslav 60. výročí Austrothermu převzal výkonný ředitel Peter Schmid cenu kraje Burgenland „Komturkreuz“ od Hanse Niessla.

2014

Austrotherm přebírá listinu o zařazení závodu v Pinkafeldu do Klimabündnis-Industriebetrieb.

2015

Firma Austrotherm zavádí management životního prostředí podle ISO 14001 a energií podle ISO 50001. Firma je součástí organizace IG Passivhaus Německo a Rakousko.

2016

Austrotherm Slovensko spustil výrobu šedého modifikovaného polystyrenu Austrotherm GrEPS v prostorách svého závodu v Bratislavě. Investice souvisí s nárůstem poptávky po tepelněizolačních materiálech z grafitového polystyrenu na slovenském trhu.

2017

V německém Wittebergu byla rozšířena výroba XPS o 7 mio Eur.

2018

Začátkem dubna byl uveden do provozu třetí závod na výrobu EPS v tureckém hlavním městě Ankaře.

2019

Se svou kampaní na ochranu životního prostředí potvrzuje Austrotherm svůj zodpovědný přístup k tomuto tématu.

2020

Mag. Klaus Haberfellner vede od 1.1.2020 celou skupinu Austrotherm. Dr. Heimo Pascher přebírá technické vedení skupiny. Mag. Robert Novak, dosavadní obchodní ředitel, se stává jednatelem Austrotherm Rakousko. Austrotherm Srbsko otevírá v Nis nový výrobní závod na XPS. Navzdory Corona krizi bylo mohutně investováno do obou rakouských závodů Pinkafeld i Purbach.

2021

V rakouském Pinkafeldu je postavena energeticky soběstačná administrativní budova, která více energie díky fotovoltaické elektrárně vyprodukuje než spotřebuje. Austrotherm Rakousko začíná se sběrem XPS k recyklaci. V Grodkow, Polsko se otevírá nový závod na výrobu EPS. Austrotherm přebírá DCD IDEAL spol. s r.o. v České republice, jednoho z vedoucích výrobců EPS se dvěma závody v Dyníně a Slavětíně.