Zateplení podlahy polystyrenem - postup

Jestli hledáte doma místa, kterými vám uniká drahocenné teplo, nezapomeňte se podívat pod nohy. Právě podlaha má totiž výrazný podíl na celkovém teplotním komfortu a tepelných únicích. Účinným řešením je kvalitní zateplení podlahy. Podívejme se, jak na to.

Plánujeme zateplit podlahu

Rozhodnutí zateplit podlahu je prvním krokem k nižším účtům za vytápění a dosažení většího teplotního komfortu. Zdaleka to však nejsou jediné výhody zateplení podlahy. V závislosti na typu podlahy a materiálu, který si na izolaci vyberete, můžete dosáhnout například i účinného tlumení kročejového hluku.

Kolik můžete ušetřit díky kvalitnímu zateplení podlahy? Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď, protože závisí na různých faktorech. Všeobecně je ale možné uvést, že tepelné úniky přes podlahu představují přibližně 10 až 20%. Svojí nemalou úlohu sehrává i to, zdali jde o zateplení podlahy v přízemí, případně podlahy ve sklepě.

Kroky před realizací zateplení a výběr materiálu

Jestli jste se už rozhodli zateplit podlahu, nastal čas na výběr materiálu a promyšlení celého procesu. V tomto bodě je potřebné si ujasnit, jaký typ podlahy jdeme zateplovat. V případě zateplování podlahy v poschodí rodinného domu se například vyplatí zvolit produkt s pokročilou kročejovou izolací. Před výběrem materiálu je tedy určitě vhodné zohlednit typ podlahy, její využití či míru zatížení a přizpůsobit tomu výběr materiálu tak, aby byl výsledný efekt zateplení co nejlepší.

Na zateplení podlah je možné využít podlahové desky z expandovaného pěnového polystyrenu EPS nebo vylepšeného šedého polystyrenu EPS NEO, který má o 20% lepší tepelněizolační vlastnosti. Na zateplení podlah v poschodích s požadavkem na kročejový útlum budou vhodnou možností polystyrenové desky pro kročejovou izolaci Austrotherm EPS POLYFON. Alternativou k izolačnímu materiálu EPS jsou desky z extrudovaného polystyrenu XPS, který je možné využít i na podlahy s vyšší mírou zatížení.

K samotnému výběru máme pro vás ještě jeden tip – pokud je podlaha vybavená podlahovým vytápěním, musí se zvolit takový materiál, který je dlouhodobě schopný odolávat teplotnímu zatížení. Mohou to být například systémové desky podlahového vytápění Austrotherm EPS nebo systémové role Austrotherm opatřené ALU fólií. Pokud již máme vybraný typ výrobku resp. materiál, zbývá už jenom pohlídat si jeho kvalitu. Méně kvalitní výrobky se mohou časem deformovat, tím celá podlahová izolace prakticky ztratí svůj význam.

Postup při zateplení podlahy

Jako příklad použijeme rodinný dům s jedním poschodím a garáží pro dvě auta. Na základě výše uvedených informací o polystyrenových prvcích jsme se rozhodli, že zateplení celé podlahové plochy v rodinném domě uděláme pomocí nich. Dá se s nimi lehko manipulovat a také není problém je tvarově přizpůsobit podlaze.

Pro horní podlaží jsme se rozhodli zvolit tzv. šedý polystyren, tedy polystyrenové desky Austrotherm EPS NEO. Ty mají lepší izolační vlastnosti než desky z expandovaného bílého polystyrenu, jsou tenčí.

Na zateplení podlahy v přízemí jsme vybrali desky Austrotherm EPS 150 a systémovou desku Austrotherm, které se hodí i pro podlahy s podlahovým vytápěním. V tomto případě je expandovaný polystyren jednoznačnou volbou vzhledem k podlahovému vytápění koupelny a malé prádelny.

Nevynechali jsme ani garáž, kde jsme na izolaci podlahy s častým zatížením použili izolační desky Austrotherm XPSz extrudovaného polystyrenu vhodného i pro velké zatížení. Zateplení podlahy se není třeba obávat. Myslete na to, že je to investice, která se vám ve formě úspor za vytápění vrátí relativně rychle.

Doporučujeme vám přečíst i tento článek:

 

Se svými dotazy při výběru tepelné izolace a při hledání nejvhodnějšího řešení se můžete obracet přímo na naše obchodní zástupce v jednotlivých regionech.

Případné specifické technické otázky Vám rádi zodpoví naši odborníci z oddělení technického poradenství.