Využijte dotaci na zateplení domu Nová zelená úsporám

Hledáte způsob, jak ušetřit náklady na vytápění? Plánujete zateplení pro úsporu energie?

V článku najdete základní informace k realizaci, včetně informací o možnosti využít dotační podporu.

Začátkem letošního roku byl zahájen dotační program Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám Light zaměřený na podporu jednodušších stavebních úprav vedoucích k úspoře energie. Dotace jsou určeny mimo jiné pro zateplení fasády, podlahy, stropu nebo střechy. O dotaci mohou požádat všichni, kdo nejpozději od 12.9.2022 pobírají starobní důchod, invalidní důchod třetího stupně nebo příspěvky na bydlení. Při splnění základních podmínek dotačního programu Nová zelená úsporám Light, mohou zájemci žádat o příspěvek při realizaci zateplení produkty Austrotherm až do výše 150 tis. Kč. Žádosti o dotaci lze podávat od 9.1.2023 do 31.8.2024 pouze elektronicky přes  portál, kde se také dozvíte přesné informace k výši dotací pro jednotlivé typy čerpání.

Jak si požádat o dotační podporu?

Připravte si podklady.

Pro získání dotace je nezbytné mít fotodokumentaci místa, kterého se budou stavební úpravy týkat, odborný posudek, potvrzení o vlastnictví bankovního účtu a potvrzení čerpání důchodu nebo příspěvku na bydlení. Po dokončení stavebních úprav je třeba předložit fotodokumentaci realizovaných úprav spolu se Zprávou o provedených opatřeních. Nárok na dotaci máte při provedení úprav svépomocí i při jejich provedení specialistou nebo realizační firmou. Zde jsou ke stažení potřebné formuláře. Pokud si nevíte rady s přípravou podkladů, bylo proškoleno více než 350 odborníků především z Místních akčních skupin a konzultačních středisek EKIS, na které se můžete obrátit. Zde najdete poradce ve své oblasti.

 Tip: Nezáleží na tom, zda podáte žádost před započetím stavebních úprav, během nich nebo po jejich skončení, nárok na dotaci není tímto ovlivněn.

Podejte žádost. 

Pro podání žádosti musíte mít elektronickou identitu občana. Pokud ji nemáte, zřídíte ji zde.

  Tip: Jak postupovat krok za krokem najdete v přehledném videonávodu zde.

Proč je teď správná doba na využití dotační podpory?

Zateplení představuje ideální způsob, jak doma zajistit tepelnou pohodu v chladných i horkých dnech. Izolační materiály během zimního období výrazně sníží náklady na vytápění tím, že zamezí úniku tepla z domu ven. Naopak v teplých dnech propustí minimum tepla dovnitř domu. Zamezením úniku tepla se výrazně sníží náklady na vytápění domu. Nižší spotřeba energie přispívá ke snížení emisí CO2, a tím i ke zlepšení životního prostředí.

Jaké materiály použít?

Pro realizaci zateplení všech částí stavby jsou tu izolační materiály značky Austrotherm. Společnost Austrotherm CZ patří v České republice k předním výrobcům polystyrenových izolačních desek a jeho tradice v regionu sahá až do roku 1972. V současnosti je také výhradním distributorem kompletního sortimentu značky Austrotherm na českém trhu. Využití polystyrenu jako izolačního materiálu pro stavby skýtá řadu výhod – jde o velmi stabilní a trvanlivý materiál s vynikajícím poměrem ceny a výkonu. Je to lehký materiál, takže se s ním snadno manipuluje během stavebních procesů, je zdravotně nezávadný a obsahuje blokátory hoření, čímž přispívá k požární bezpečnosti staveb.

Značka Austrotherm nabízí výrobky pro zateplení stavby doslova od sklepa až po střechu. Vybírat můžete z bílého expandovaného polystyrenu (EPS) či šedého modifikovaného polystyrenu (EPS NEO) s až o 20 % lepšími izolačními vlastnostmi. Oba typy polystyrenu najdou své využití při izolaci fasády, podlahy, stropu či střechy. Pro izolace podlah vyrábíme také materiály s kročejovým útlumem (EPS POLYFON). K izolaci plochých střech dodáme spádové klíny i jedinečný atikový prvek, který zaručuje snadnou montáž a zamezí vzniku tepelných mostů. Pro stavby s vyšším zatížením je k dispozici extrudovaný polystyren (XPS). Zajistíme i tepelnou izolaci v omezeném prostoru díky štíhlým deskám Resolution.

Přehled izolačních materiálů vhodných pro zateplení jednotlivých částí domu najdete na webu v sekci Použití výrobků

Pro kompletní nabídku výrobků Austrotherm je na našich webových stránkách ke stažení aktuální Katalog

Naši odborníci z oddělení technického poradenství jsou připraveni zodpovědět vaše dotazy a pomoci s výběrem vhodného materiálu pro požadovaný účel.

Neváhejte nás kontaktovat, rádi se staneme Vaším partnerem při řešení úspory energií.