Austrotherm XPS - extrémní izolace

Tepelná izolace pro vysoké zatížení, odolná proti vlhkosti a přispívající k ochraně životního prostředí?

Extrudovaný polystyren Austrotherm XPS splňuje všechny uvedené požadavky. Představujeme vám širokou škálu řešení tepelné izolace staveb od základů po střechu s materiálem Austrotherm XPS.

Více než 70 let Austrotherm rozšiřuje své kompetence v oblasti izolačních materiálů. O jejich vynikající kvalitu se stará moderní výzkumná a testovací laboratoř. Desítky let zkušeností umožňují vývoj inovací, které splňují ty nejvyšší nároky. Výsledkem jsou izolace s vylepšenými tepelněizolačními vlastnostmi a vysokou odolností vůči tlaku a vlhkosti.

Čím je Austrotherm XPS tak výjimečný?

Úspora nákladů a zároveň ochrana klimatu: Tepelná izolace Austrotherm XPS dokonale vyhovuje oběma kritériím. Důvodem jsou mimořádně příznivé hodnoty tepelné vodivosti: teplo zůstává uvnitř, chlad venku a spotřeba energie se snižuje - a to i v létě, kdy Austrotherm XPS nepropouští teplo do domu. Tak zachovává uvnitř budovy tepelnou pohodu a zajišťuje útulné bydlení s příjemným vnitřním klimatem.

Tajemství úspěchu spočívá ve struktuře. Extrudovaný polystyren Austrotherm XPS se vyznačuje uzavřenou strukturou buněk. Díky nim je materiál mimořádně stabilní. Proto uplatňuje své vynikající tepelněizolační vlastnosti především v místech, která čelí extrémnímu tlaku či vlhkosti, např.: základová deska, stěny sklepů, sokl, parkoviště, obrácené či zelené střechy.

Spodní části stavby (základová deska, obvodové stěny sklepa, sokl) jsou v kontaktu s půdou a vystavené velkému zatížení a vlhkosti. Rovněž hrozí vznik tepelných mostů u spojení stropu sklepa a obvodových stěn. Správná tepelná izolace těchto částí budovy významně eliminuje tepelné ztráty a zamezuje tvorbě vlhkosti.

Unikátní technologie termického spojování desek (tzv. termobonding) umožňuje vyrábět materiál XPS v tloušťkách až do 400 mm. Vyšší tloušťky vznikají spojením dvou nebo více tenčích desek XPS. Při termobondingu se nepoužívá žádné pojivo ani lepidlo, a deska tak zůstává kompaktní.

Kde všude se Austrotherm XPS uplatňuje?

Kde jinde začít s tepelnou izolací stavby než od základů. Austrotherm XPS nabízí systémové řešení pro izolaci základové desky. Tepelněizolační systém základové desky zajistí celoplošné zateplení základových konstrukcí bez tepelných mostů.

Systém se skládá z tepelněizolačních desek Austrotherm XPS TOP 50 SF, případně Austrotherm XPS TOP 70 SF dle požadované pevnosti v tlaku. Je určen pro technologii zakládání domu na základové desce a je vhodný nejen pro objekty stavěné v pasivním standardu. Desky dodáváme včetně úhelníků a šroubů nutných pro montáž. Austrotherm XPS® TOP 70 snese při povrchovém zatížení (při 10% deformaci) až 70 tun hmotnosti na metr čtvereční. To odpovídá tlaku několika nákladních automobilů naskládaných na sebe!

Pro zajištění co nejvyšší ochrany budovy před chladem je nejvhodnější použít tepelnou izolaci v místech, kde dochází k největšímu kontaktu budovy se studeným podkladem a vlhkostí, tj. v základech a ve sklepě. Tepelná izolace stěn sklepů redukuje tepelné ztráty u vytápěných i nevytápěných sklepních prostor, čímž se následně snižují náklady na spotřebu energie. Pro tepelnou izolaci této části stavby je vhodný materiál Austrotherm XPS Premium P, XPS PLUS P nebo XPS TOP P GK  se strukturovaným povrchem a rovnou hranou. Strukturovaný povrch umožňuje vynikající přilnavost omítkových a stěrkových hmot.

Produkty Austrotherm XPS PLUS a XPS Premium dodáváme ve variantách se strukturovaným povrchem a rovnou hranou i s hladkým povrchem a polodrážkou. Díky vylepšeným tepelněizolačním vlastnostem jsou vhodné zejména pro izolaci v omezeném prostoru s vysokými nároky na odolnost vůči tlaku a vlhkosti. Své využití najdou u obvodové izolace podsklepených budov či zelených a obrácených střech. Z hlediska izolační hodnoty je Austrotherm XPS Premium 30 SF nejlepším XPS, který je v současné době na trhu k dispozici. Izoluje s působivě nízkou hodnotou tepelné vodivosti 0,027 W/(mK), což je o 23 % lépe než standardní XPS.

Inovativní využití XPS? To je Austrotherm UNIPLATTE.

Extrudovaný polystyren nachází využití i v dalších oblastech stavby v podobě inovativního materiálu Austrotherm UNIPLATTE. Tyto konstrukční desky pro všestranné použití mají jádro z extrudovaného polystyrenu oboustranně pokryté speciální maltou se sklotextilní armovací mřížkou. Materiál je vhodný pro lepení keramických obkladů nebo pro přímou aplikaci tenkovrstvých omítek. V exteriéru jde o vhodný materiál např. pro podbití střechy, v interiéru se díky svým vlastnostem používá např. jako náhrada sádrokartonu a zdiva při rekonstrukcích koupelen a bytových jader nebo pro vyrovnání starého zdiva.

Tepelná izolace Austrotherm XPS snižuje náklady na energie, čímž zaručuje rychlou návratnost investice do zateplení stavby. Zároveň tím přispívá k ochraně životního prostředí.

 

Se svými dotazy při výběru tepelné izolace a při hledání nejvhodnějšího řešení se můžete obracet přímo na naše obchodní zástupce v jednotlivých regionech.

Případné specifické technické otázky Vám rádi zodpoví naši odborníci z oddělení technického poradenství.